NOWY PROGRAM NAUCZANIA — DLACZEGO!
KMG wprowadza nowy program nauczania dla poziomów od P1 do P5, który w nadchodzących miesiącach będzie realizowany dla poziomów G i E. Ważne jest, aby instruktorzy rozumieli „dlaczego?”
Przede wszystkim obecny program nauczania został wprowadzony w 2010 r. z niewielką modyfikacją opublikowaną w 2014 r. W ciągu ostatnich 10 lat wiele się zmieniło w wielu dziedzinach, w tym związanych z tym, czym się zajmujemy, dlatego warto przemyśleć, co i jak uczymy i szkolimy, aby pozostać aktualnymi i istotnymi.
Kluczowe aspekty nowego podejścia
- Wprowadzenie „filaru taktycznego” w celu wspierania podejmowania taktycznych decyzji, „mądrej walki”, a nie tylko „twardej walki”, aby doprowadzić każdą konfrontację, w której się znajdujemy, do konkluzji naszego wyboru i właściwego wyboru. To uznanie, że w większości konfrontacji atakujący ma przewagę przynajmniej pod względem wyczucia czasu i intencji, jeśli nie pod względem wielkości i liczebności. Dlatego musimy szkolić uczniów, aby obrócili wszystko na swoją korzyść, aby zwyciężyć.
- Większy nacisk na trening umiejętności otwartych, „trening na żywo”, polegający na ciągłym reagowaniu na działania partnera nieprzestrzegającego zasad imitującego prawdziwego napastnika (w granicach bezpieczeństwa i celu ćwiczeń). Napastnik, który porusza się w nieprzewidywalny sposób, aby osiągnąć swoje cele w przeciwieństwie do naszych.
- Rozwijanie umiejętności łączenia działań fizycznych w płynną sekwencję, aby zarówno odpowiedzieć na próby udaremnienia nas przez przeciwnika, jak i osiągnąć nasz cel, jakim jest osiągnięcie wybranego wyniku. Proces czasami określany jako „łańcuch”, „metaumiejętność” niezbędna do przystosowania się do chaosu i nieprzewidywalności walki.
- Rozszerzenie koncepcji osi czasu obecnej w kilku obszarach obecnego programu nauczania do miejsca, w którym ma zastosowanie w całym programie nauczania. Głównym celem jest powstrzymanie zagrożenia przy najbliższej okazji przy minimalnej przemocy fizycznej, zamiast czekać, aż atak zostanie (prawie) zakończony, a następnie reagować (późno).
- W naszych decyzjach i działaniach uwzględniamy nową rzeczywistość, w której świadkowie i kamery są wszędzie, a nasze działania prawdopodobnie będą widoczne i rejestrowane. Ignorowanie tego faktu może stwarzać nam trudności w uzasadnianiu naszych decyzji i działań po fakcie z konsekwencjami.
- Jednocześnie uznając fakt, że większość ataków na ludność cywilną w krajach pierwszego świata znajduje się na dolnym końcu spektrum przemocy, a zatem gwarantuje reakcję przy użyciu niewielkiej siły (na ogół nie uderzającej), jeśli w ogóle jest wymagana. Nazywa się to „skalowaniem naszych sił” w celu dostosowania ich do sytuacji. Oznacza to większą równowagę umiejętności uderzania i grapplingu w programie nauczania.
- W szerszym ujęciu musimy dostosować to, co robimy, do kontekstu konfrontacji, kim jestem, kim są „oni”, czego dotyczy konfrontacja, gdzie ma miejsce, kto jeszcze jest obecny, czy to praca, szkoła czy rodzina sytuacja itp.?
- Większe dostosowanie potrzeb, zdolności i preferencji jednostki w technikach i taktykach, które trenujemy i uczymy, aby były najbardziej odpowiednie, zamiast łatwiejszego podejścia polegającego na posiadaniu jednego rozmiaru dla wszystkich.
- Nacisk na umiejętności poznawcze, takie jak ocena zagrożenia, świadomość sytuacyjna, wskaźniki przed atakiem, rozwiązywanie problemów, umiejętności deeskalacji, taktyka i podejmowanie decyzji pod presją, które lepiej przygotowują nas do tych trudnych sytuacji.
- Większy nacisk kładzie się na trening mentalny, nabycie odpowiedniego nastawienia, poprawę zdolności skupienia, koncentracji, relaksacji oraz minimalizację destrukcyjnych emocji i myśli. Tak więc nowy program nauczania obejmuje wizualizację, metody oddychania, monolog wewnętrzny, postawy i inne ćwiczenia mentalne, jednocześnie integrując wyjątkową praktykę fizyczną, zarówno bardzo wymagającą, jak i łatwą.
- Proces testowania, który uwzględnia pełny zestaw umiejętności taktycznych, technicznych, umysłowych i fizycznych wymaganych do przygotowania się na rzeczywisty incydent z użyciem przemocy w warunkach strachu, presji czasu i niepewności.
- Szerszy zakres testów, który nie tylko bada umiejętności techniczne, ale także zarządzanie partnerami nieprzestrzegającymi zasad w ćwiczeniach zorientowanych na cel oraz umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji w symulacjach i testach scenariuszy, aby zademonstrować osąd taktyczny i podejmowanie decyzji w warunkach stresu, poparte zdolnością do adaptacji w kontekście konfrontacji.
- Od instruktażu do coachingu – Rozszerzenie ścieżki rozwoju instruktorów od samego instruowania, czyli bezpośredniego nauczania ustalonych wzorców ruchowych, które uczeń musi naśladować, do coachingu. Z kolejnymi latami doświadczenia instruktorzy mogą stać się trenerami, czyli wyższym poziomem umiejętności dostosowania się do potrzeb poszczególnych osób, aby wydobyć z nich to, co najlepsze. Wymaga to czasu i dojrzałości, ponieważ nowi instruktorzy muszą rozwinąć głębokie doświadczenie i umiejętności w całym zakresie dyscyplin w filarach technicznych i taktycznych, któremu towarzyszy wyższy poziom inteligencji emocjonalnej, aby dostosować się do szerokiego zakresu ludzi i osobowości.
- Model nauczania i szkolenia, który zmienia się, aby znaleźć większą równowagę między skupieniem się na instruktorze a skupieniem się na uczniu. Model, który (z czasem) kładzie większy nacisk na to, aby uczniowie samodzielnie znajdowali odpowiedzi na problemy z samoobroną, zamiast być zależnym od instruktora. Musimy zapewnić uczniom możliwość kształtowania umiejętności podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w klasie, aby mogli wykorzystać je podczas ataku na ulicy, gdy ich instruktor nie będzie obecny, aby udzielić wskazówek.
Mamy wyzwanie
Oczywiste jest, że jest to główna zmiana, reprezentująca istotną zmianę, która polega na wykorzystaniu organizacji rozproszonej po całym świecie. Należy wpłynąć na instruktorów, studentów i sesje szkoleniowe. Może być łatwo popełnić błąd, a trudno zrobić to dobrze. Ta zmiana oznacza, że wszystkie aspekty naszego szkolenia, nauczania i testowania są przeglądane i poprawiane. W rzeczywistości jest to mniej zmiana „programu nauczania”, a bardziej „zmiana systemu”, coś pomiędzy ewolucją a rewolucją. Możemy to nazwać „KMG 2.0”.
Jest to przedsięwzięcie, które zajmie trochę czasu i musi być zarządzane i realizowane etapami. Łatwiej jest kontynuować to, co zawsze robiliśmy, ale jeśli chcemy się rozwijać, wyróżniać, pozostawać na bieżąco i przewodzić światu samoobrony i ochrony osobistej, musimy zaakceptować tę zmianę.
Przede wszystkim musimy pozostać wierni sobie i powodom, dla których trenujemy KMG Krav Maga. To stare powiedzenie ma tutaj zastosowanie: czy robimy to, co jest łatwe, czy to, co wiemy, że jest właściwe? Wybór, jaki mamy, jest dość prosty.
Dokonajmy tej zmiany!